همه‌ی نوشته‌های falaghco

انتصاب مدیر عامل جدید راه آهن

 

انتصاب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل جدید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران
هیئت دولت به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی، دکتر سعید رسولی را برای مدت چهار سال به سمت رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.

انتصاب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل جدید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت »  هیئت وزیران در جلسه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ با انتصاب رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل جدید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد.

از سوابق رسولی در حوزه حمل و نقل ریلی می توان به معاونت برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن و عضو هیئت مدیره شرکت راه آهن اشاره کرد.

براساس اساسنامه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، هیئت مدیره شرکت، مرکب از پنج عضو است که یکی از ‌اعضای آن به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی و تصویب مجمع عمومی و تأیید هیئت وزیران به سمت رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت ‌انتخاب می شود.

=====================================

لازم به ذکر است که:

در جلسه عصر هیأت دولت، دکتر سعید محمدزاده به عنوان هیأت رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران انتخاب شده بود.

http://media.mehrnews.com/d/2016/12/04/4/2293799.jpg

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حسن روحانی رییس‌جمهور در این جلسه با اشاره به حادثه تلخ تصادف دو قطار و اینکه این اتفاق، یک اتفاق نادر بود، اعتماد مردم به حمل و نقل ریلی را بسیار مهم ارزیابی کرده و اظهار داشت: از اولویت‌های مهم این دولت توسعه ریلی است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ نیز بر این اولویت تصریح کرده است.

رییس‌جمهور لزوم جذب سرمایه خارجی را برای توسعه حمل و نقل ریلی مورد تأکید قرار داد و از برنامه راه آهن حومه که گامی مهم در آسایش و تسهیل رفت و آمد مردم در کلان‌شهرها است، حمایت کرد.

روحانی همچنین از سازمان برنامه و بودجه خواست که با حمایت بیشتری این بخش را ساماندهی کند.

گفتنی است در پی حادثه ریلی پنجم آذرماه ۱۳۹۵ و برخورد قطار سمنان – مشهد با قطار تبریز – مشهد در ایستگاه هفت‌خوان بین سمنان و شاهرود متاسفانه ۴۹ نفر از مسافران جان خود را از دست دادند و دکتر محسن پورسیدآقایی مدیرعامل راه آهن ضمن عذرخواهی از مردم، از سمت خود استعفا کرد.

Image result for ‫دکتر سید آقایی‬‎

محسن پورسیدآقایی

علت بروز سانحه تصادف دو قطار در هفت خوان سمنان اعلام شد

بامداد جمعه 1395/9/5 برخورد دو قطار در هفت خوان (بین سمنان و شاهرود)، تعدادی کشته و مجروح برجا گذاشت.

پورسید آقایی مدیرعامل راه آهن در این زمینه گفت: قطار تبریز – مشهد به دلیل سرمای هوا و یخ زدگی سیستم ترمز در فاصله 5 کیلومتری سمنان متوقف می شود و مورد را به سیستم ctc شاهرود به عنوان مرکز کنترل اطلاع می دهد و به کل سیستم توقف قطار اطلاع داده می شود و چراغ برای تردد قطارها در مسیر قرمز می شود درهمین زمان قطار سمنان – مشهد در مسیر متوقف می شود .

متاسفانه در این زمان به دلیل تغییر شیفت مسئول کنترل فرد جایگزین از سابقه قرمز شدن چراغ بی اطلاع بود و وقتی رئیس قطار سمنان – مشهد مجددا کسب تکلیف می کند به وی گفته می شود که مسیر باز است و مشکلی نیست شاید چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده است لذا به وی تلگراف می شود که حرکت کند.

آقایی اضافه کرد: قطار تبریز – مشهد در پشت یک پیچ متوقف شده بود لذا قطار سمنان – مشهد وقتی با قطار پیش رو مواجه می شود به شدت با واگن انتهایی قطار تبریز – مشهد برخورد می کند.

برخورد قطار در سمنان

در اطلاعیه راه آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص جزییات این سانحه آمده است‌:
در ساعت ۷:۲۲ صبح روز جمعه  ۹۵/۹/۵، قطار مسافری سمنان – مشهد شماره ۳۲۴۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۵۵۷ و ۵ دستگاه سالن مسافری) در بلاک گرداب – هفتخوان (کیلومتر ۲۹۱) به انتهای قطار مسافری تبریز – مشهد شماره ۴۸۰۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۶۲۲ و ۱۳ دستگاه سالن مسافری) که به دلیل مشکلات ناشی از برودت هوای سرد و ترمز خود به خودی قطار متوقف شده بود، برخورد می کند که  در این حادثه متاسفانه تعدادی از مسافرین و مامورین قطار جان خود را از دست داده و تعدادی از مسافرین نیز دچار مصدومیت می‌شوند.

در این اطلاعیه آمده است:  دراین سانحه لکوموتیو ۱۵۵۷ از خط خارج ، واژگون شده و دچار حریق می شود و سه سالن انتهایی قطار تبریز- مشهد و ۵ سالن قطار سمنان- مشهد نیز دچار حریق می‌شوند و هر دو بلاک زوج و فرد مسدود می شوند.

توالی رخدادها تا وقوع حادثه طبق مستندات مندرج در این اطلاعیه به این ترتیب است که  در ساعت ۶:۱۴ مورخ ۹۵/۹/۵، قطار ۴۸۰۲ تبریز- مشهد با ۴۳۲ نفر مسافر از ایستگاه گرداب به سمت هفتخوان حرکت می  کند که  مطابق اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت وقایع، قطار مذکور از ساعت ۶:۳۲ به علت برودت هوا و ترمز خود به خود قطار؛در کیلومتر ۲۹۱ متوقف بوده است.

همچنین ساعت ۷ صبح کشیک مامورین CTC و کنترل خاتمه یافته و مامورین جدید جایگزین می‌شود.

در ساعت ۷:۰۸ لکوموتیوران قطار ۴۸۰۲ تبریز- مشهد طی تلفنگرام شماره ۱ سیار از طریق ایستگاه هفتخوان به کنترل ترافیک شاهرود اعلام می‌کند: “به علت یخ زدن ترمز قطار، در کیلومتر ۲۹۱ متوقف هستیم که پس از رفع عیب، ادامه سیر خواهیم داد.”

در ساعت ۷:۰۸ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان- مشهد با ۱۱۰ نفر مسافر وارد ایستگاه گرداب شده و در ساعت ۷:۰۹ به صورت عبوری به ایستگاه هفتخوان حرکت می‌کند.

در ساعت ۷:۱۴ قطار مسافری سمنان- مشهد ۳۲۴۲، با توجه به قرمز بودن چراغ بلاک میانی در پشت چراغ IB۶۰  متوقف و لکوموتیوران قطار با اعلام مراتب توقف و قرمزبودن چراغ از کارشناس CTC کسب تکلیف می‌کند.

کارشناس CTC شاهرود به صورت شفاهی   از طریق بیسیم مجوز خاموش کردن سیستم ATC و ادامه سیر تا ایستگاه هفتخوان را به لکوموتیوران قطار سمنان- مشهد اعلام می کند و قطار در ساعت ۷:۱۸ از محل حرکت می‌کند. همچنین کارشناس CTC ضمن مکالمه با کنترل منطقه نسبت به گزارش خرابی IB۶۱ اقدام می‌کند.

در ساعت ۷:۲۲ کنترلر کنترل ترافیک شاهرود، طی تلفنگرام به شماره ۷۷۶۱- ۹۵/۹/۵ مراتب خرابی را به مامور علائم، اعلام می‌کند.

ساعت ۷:۲۲ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان- مشهد با سرعت Km/h ۱۳۲ (سرعت مجاز در بلاک ۱۴۰ Km/h) با قطار ۴۸۰۲ تبریز-مشهد (متوقف) برخورد می‌کند.

بر اساس مستندات موجود مامورین کنترل ترافیک شاهرود، مامورین اپراتور CTC،مامورین قطار ۴۸۰۲ تبریز -مشهد و مامورین قطار ۳۲۴۲ سمنان-مشهد از جمله افراد درگیر در این حادثه بوده‌اند.

ghatar2

دکتر پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس اورژانس گفت: عملیات امدادی در محل حادثه ریلی سمنان پایان یافت. تعداد کشته های این حادثه به 44 نفر رسید. در این حادثه 82 نفر مصدوم شده بودند که 17 نفر بستری هستند و بقیه پس از مداوا ترخیص شده اند.
شرکت خط و ابنیه فلق ضمن آرزوی رحمت واسعه الهی برای جان باختگان و عرض تسليت به خانواده‌های داغدار آنان، شفای کامل مصدومین و مجروحين اين سانحه را از خداوند متعال مسئلت می نماید.